O ARENA BRNO

O ARENA BRNO

Největší strategický projekt města Brna! Na brněnském výstavišti stavíme novou moderní multifunkční halu vybavenou špičkovými technologiemi, kde si užijete kulturní i sportovní eventy. Samotnou stavbu haly jsme zahájili v září 2023.

Nová multifunkční hala v areálu společnosti Veletrhy Brno, a. s. (BVV) poskytne Brnu to největší a nejmodernější zázemí pro pořádání sportovních, kulturních a kongresových akcí. Kapacita haly bude až 13 300 míst, spolu s ní město vybuduje zhruba 1 300 parkovacích míst.

ARENA BRNO vyroste v areálu BVV za pavilonem Z mezi pavilony F a G1.

Co ARENA BRNO nabídne městu nového?

  • Multifunkční využití pro sporty, kulturu, kongresy, eventy
  • Variabilní uspořádání pro různé typy sportů: házená, hokej, tenis, volejbal, basketbal, box
  • Vyšší počet návštěvníků na sportovních zápasech
  • Možnost pořádat koncerty pro velké publikum
  • Hostování mezinárodních sportovních akcí ‒ mistrovství světa, mistrovství Evropy
  • Rozsáhlé reprezentativní prostory se zázemím společnosti Veletrhy Brno, a. s.
  • Konání velkých společenských i kongresových akcí
  • Moderní prostory a maximální akustickou kvalitu

Popis multifunkční haly

Vnější rozměry (na úrovni terénu) 151 m x 108 m s výškou nad terénem cca 29,5 m. Zastavěná plocha 16470 m2, obestavěný prostor 465 tis. m3.

Multifunkční hala ARENA BRNO umožní rychlou přestavbu (bez nutnosti stavebních úprav) ve směru sport - kultura a naopak. Ke splnění tohoto cíle jsou veškerá dispoziční řešení, technická zázemí a technologické vybavení navrženy s ohledem na rychlost a efektivitu přestavby při změnách účelu. Koncepce vychází z architektonického kánonu „arény“ (divácké uspořádání).

Synergický efekt umístění na BVV rovněž umožní koncipovat venkovní „FAN zóny“ a bude pořádat souběžné akce např. s olympijským festivalem apod., vždy v kombinaci s vnitřními prostory objektu. Výškově je multifunkční hala koncipována tak, aby neovlivnila dominantu pavilonu Z. Je rozdělena na část podzemní, kde je umístěna samotná plocha a šest nadzemních podlaží. Podzemní podlaží řeší jednak parkování, vytváří zázemí pro sportovce a účinkující a v neposlední řadě skladování technického vybavení, jak pro provoz objektu, tak pro jednotlivé akce přádané v objektu. První nadzemní podlaží je po celém obvodu vstupem pro návštěvníky a „dávkuje“ návštěvníky do základního prostoru (22 řad), do zóny klubových sedadel ve třetím nadzemním podlaží, do zóny Skyboxů - čtvrté nadzemní podlaží a do zóny doplňkové - 6 řad přístupných z pátého podlaží.

Multifunkční hala a všechny prostory související s provozem jsou navrženy a projektovány dle nároků na pořádání sportovních a jiných akcí, podle nejvyšších standardů, jako jsou například regule jednotlivých sportovních svazů pro pořádání utkání na mezinárodní úrovni. Uspořádání divácké části (aréna), se promítlo do vnějšího tvaru celého objektu a základním vizuálním znakem na zdůraznění tvaru jsou výrazné „límce“ slunolamů sloužící také k vizuálnímu zdůraznění typu uvnitř konané akce. Pro „FAN zónu" budou sloužit výrazné grafické zobrazovače (LED panely) na obou podélných stěnách. V návrhu je v neposlední řadě plánována modro-zelená infrastruktura a samotná stavba je koncipována šetrně k životnímu prostředí.

Největší brněnská multifunkční hala

Brnu doposud chyběla hala pro sportovní a kulturní události, která by dokázala přivítat více než 10 000 návštěvníků. ARENA BRNO poskytne moderní a pohodlné zázemí až pro 13 300 diváků, a to při koncertech či akcích, kdy mohou lidé stát na ploše haly. Pro hokejová utkání je kapacita haly 12 714 diváků. V areálu bude pro návštěvníky k dispozici občerstvení, obchody a další služby.


Jak se do haly dostanete?

MHD

Autobusem č. 84 z autobusového nádraží Zvonařka na zastávku Výstaviště (směr Pisárky).

Tramvají č. 1 ze zastávky Hlavní nádraží na zastávku Výstaviště (směr Pisárky).

Autobusem a vlakem

Pohodlně se sem dostanete vlakem či autobusem i z jiných měst. Z Bratislavy, Jihlavy, Zlína a Olomouce trvá cesta okolo 1 hodiny. Z Vídně, Prahy, Ostravy a Pardubic okolo 2 hodin. Z Budapešti, Grazu, Linzu, Katovic a Krakova do Brna dojedete za necelé 3 hodiny. Přímo k hale vás zaveze MHD.

Autem

K hale snadno sjedete z nedaleké dálnice a rychlostních silnic vedoucích z Vídně, Prahy i Ostravy. Auto můžete zaparkovat na prostorném hlídaném parkovišti před vstupem na výstaviště.

Obrázky ke stažení